0 oy
Sonsuz Toplamlar kategorisinde tarafından
$$\sum_{n=1}^\infty \left(\frac{\pi}{2}-\arctan(n)\right)$$ toplamının yakınsaklığını inceleyiniz.

1 cevap

0 oy
tarafından
tarafından düzenlendi

Fikir:
Verilen toplamın yakınsaklığını ya da ıraksaklığını bildiğimiz bir toplam ile ilişkilendirerek bulmaya çalışacağız. 

Analiz:
Toplam $p$-toplamları ile ilişkili olmasa da fonksiyonsal türevi ilişkilidir. Bu nedenle fonksiyonsal türevi bu türev ile denk olacak bir $p$-toplam bulmamız gerekli. Bu toplamın teriminin, türev aldığında, $1/n$ olması gerektiğini görebiliriz.

Limit alma:
Toplamımıza iç terimi $1/n^2$ olan toplam ile limit karşılaştırma testi uygulamak uygulayalım. İç terimlerin limitini incelersek\begin{align*}\lim_{n\to \infty}\dfrac{\dfrac{\pi}{2}-\arctan(n)}{\dfrac{1}{n}} \ &= \ \lim_{x\to \infty}\dfrac{\dfrac{\pi}{2}-\arctan(x)}{\dfrac{1}{x}}  \qquad{\color{teal}{\text{(diziden fonksiyona)} \ \ (0/0)}} \\[15pt] &\stackrel{l'h}{=} \ \lim_{x\to \infty}\dfrac{ -\dfrac{1}{1+x^2}}{-x^{-2}}\\[15pt] &= \ \displaystyle\lim_{x\to \infty}\dfrac{x^2}{x^2+1}\\[15pt] &= \ \displaystyle\lim_{x\to \infty}\dfrac{1}{1+x^{-2}}\\[15pt] &= \ \frac{1}{1+0}\\[15pt] &= \ 1\end{align*}eşitliği sağlanır.

Karşılaştırma yapacağımız toplamın ıraksaklığı:
$p=1\le 1$ olduğundan $$\displaystyle\sum_{n=1}^\infty \frac1{n}$$ toplamı $p$-toplam testi gereği ıraksaktır.

Toplamın ıraksaklığı:
Bu toplam ıraksak olduğundan, limit karşılaştırma testi gereği, pozitif terimli $$\displaystyle\sum_{n=1}^\infty\left(\frac{\pi}{2}-\arctan(n)\right)$$ toplamı ıraksak olur.

...